Postup prípravyPRÍPRAVA KVASU

Príprava kvasu zo sliviek

Slivku, vzhľadom na jej hodnoty s istotou môžeme zaradiť k najdôležitejším druhom ovocia na našom území. Pre výrobu destilátu sa hodí každá odroda, pokiaľ obsah cukru v úplnej zrelosti nie je menší ako 8-10%. Slivky zberáme až v úplnej zrelosti, kedy sa zvrášťujú pri stopkách. V takýchto plodoch je najviac cukru a arómy. Spracujeme predovšetkým len zrelé a zdravé plody ktoré odstôpkujeme, zbavíme listov a nečistôt, rozdrvíme (pozor, nie kôstky). Kôstky obsahujú jedovatý kyanovodík, ale v malom množstve dodávajú destilátu typickú jadrovo-mandľovú chuť. Najvhodnejším materiálom na kvasenie je kvalitná nehrdzavejúca oceľ, potravinársky plast prípadne kamenina. Nemajú sa používať nádoby z umelých hmôt, pretože zmekčovadlá prítomné v umelej hmote sa v kvase rozpúšťajú a ich deriváty sa môžu dostať aj do destilátov. Železné nádoby sú úplne nevhodné. Kvasné nádoby najprv dezinfikujeme horúcou alebo vlažnou vodou s vápnom, potom plníme do 4/5 objemu (80%), ideálne naraz, v priebehu jedného dňa, maximálne za 1-2 dni. Povrch kvasu sa odporúča zakryť fóliou, nádoby hermeticky uzavrieť vekom a umiestniť ich do čistých a vzdušných miestnosti so stálou teplotou 16-20 °C. Doba kvasenia sliviek by mala byť 8-10 týždňov.

https://www.zfd.sk/wp-content/uploads/2020/04/príprava-ovocia-na-kvas-1080x675-1.jpg
https://www.zfd.sk/wp-content/uploads/2020/07/DSCN6453.jpg

Príprava kvasu z jabĺk

Odrôd je veľmi mnoho, pre výrobu destilátu sú zvlášť vhodné odrody s vysokým obsahom cukru a buketových látok.

Spracujeme predovšetkým len zrelé a zdravé plody, ktoré odstôpkujeme, zbavíme listov a nečistôt, pomelieme (rozmixujeme).

Najlepšie je však pomleté jablká vylisovať a získanú šťavu zakvasiť.

Výhodou tohto postupu je, že sa z jablkovej šťavy získa veľmi kvalitný destilát s nízkym obsahom metylalkoholu, pretože všetka vláknina zostáva v drti.

Najvhodnejším materiálom na kvasenie je kvalitná nehrdzavejúca oceľ a potravinársky plast.

Kvasné nádoby najprv dezinfikujeme horúcou alebo vlažnou vodou s vápnom, potom plníme do 4/5 objemu (80%), ideálne naraz, v priebehu jedného dňa, maximálne za 1-2 dni.

Povrch kvasu sa odporúča zakryť fóliou, nádoby hermeticky uzavrieť vekom a umiestniť ich do čistých a vzdušných miestnosti so stálou teplotou 16-20 °C.

Doba kvasenia jabĺk by mala byť 8-10 týždňov.

Po dokončení kvasenia je potrebná čo najrýchlejšia destilácia kvasu.

Príprava kvasu z čerešní

Pre výrobu pálenky majú význam len tie, ktoré sú bohato plodné, s plodmi aromatickými a s dostatkom cukru. Jemná aróma čerešní, respektíve destilátu je taká citlivá, že každá cudzia príchuť, zvlášť pochádzajúca z nahnitého ovocia, zakryje typickú chuť čerešňovice. Spracujeme predovšetkým len zrelé a zdravé plody ktoré odstôpkujeme, zbavíme listov a nečistôt, rozdrvíme (pozor, nie kôstky). Kôstky obsahujú jedovatý kyanovodík ale v malom množstve dodávajú destilátu typickú jadrovo-mandľovú chuť. Najvhodnejším materiálom na kvasenie je kvalitná nehrdzavejúca oceľ a potravinársky plast prípadne kamenina. Nemsmú sa používať nádoby z umelých hmôt, pretože zmekčovadlá prítomné v umelej hmote sa v kvase rozpúšťajú a ich deriváty sa môžu dostať aj do destilátov. Železné nádoby sú úplne nevhodné. Kvasné nádoby najprv dezinfikujeme horúcou alebo vlažnou vodou s vápnom, potom plníme do 4/5 objemu (80%), ideálne naraz, v priebehu jedného dňa, maximálne za 1-2 dni. Povrch kvasu sa odporúča zakryť fóliou, nádoby hermeticky uzavrieť vekom a umiestniť ich do čistých a vzdušných miestnosti so stálou teplotou 16-20 °C. Doba kvasenia čerešní by mala byť 4-6 týždňov. Po dokončení kvasenia je potrebná čo najrýchlejšia destilácia kvasu.

https://www.zfd.sk/wp-content/uploads/2020/07/f7b48755577042241dd998f4574ed5ae.jpg
https://www.zfd.sk/wp-content/uploads/2020/07/i_5640435.jpg

Príprava kvasu z marhúľ

Marhuľa je senzoricky veľmi atraktívne ovocie, obsahuje veľké množstvo aromatických látok. Najznámejšími odrodami sú: Maďarská, Sabinovská a Veľkopavlovická.  Spracujeme predovšetkým len zrelé a zdravé plody ktoré odstôpkujeme, zbavíme listov a nečistôt, rozdrvíme (pozor, nie kôstky).  Kôstky obsahujú jedovatý kyanovodík ale v malom množstve dodávajú destilátu typickú jadrovo-mandľovú chuť. Najvhodnejším materiálom na kvasenie je kvalitná nehrdzavejúca oceľ a potravinársky plast. Nesmú sa používať nádoby z umelých hmôt, pretože zmekčovadlá prítomné v umelej hmote sa v kvase rozpúšťajú a ich deriváty sa môžu dostať aj do destilátov. Železné nádoby sú úplne nevhodné. Kvasné nádoby najprv dezinfikujeme horúcou alebo vlažnou vodou s vápnom, potom plníme do 4/5 objemu (80%), ideálne naraz, v priebehu jedného dňa, maximálne za 1-2 dni. Povrch kvasu sa odporúča zakryť fóliou, nádoby hermeticky uzavrieť vekom a umiestniť ich do čistých a vzdušných miestnosti so stálou teplotou 16-20 °C. Doba kvasenia marhúľ by mala byť 4-6 týždňov. Po dokončení kvasenia je potrebná čo najrýchlejšia destilácia kvasu.